Wydawaj z głową na wakacjach


Wygląda na to, że wysokie ceny zostaną nami na dłużej. Drastyczne podwyżki nadwyrężyły już wiele domowych budżetów a prognozy nie są optymistyczne. Nic dziwnego, że ludzie rozpaczliwie poszukują sposobów na oszczędzanie i minimalizowanie kosztów, zarówno w zakresie codziennych wydatków, jak i tych okazjonalnych. Niektórzy już deklarują, że w tym roku odpuszczą sobie wakacyjny wyjazd ze względu na koszty. A wakacje wbrew powszechnej opinii wcale nie muszą być ekstremalnie drogie – nawet w czasie galopującej inflacji. Trzeba tylko podejść do sprawy z głową.

Podróż samochodem czy pociągiem?

          Kiedy nad morze wybiera się rodzina z małymi dziećmi plus pies i pięć olbrzymich walizek, samochód faktycznie wydaje się najrozsądniejszą opcją, ale gdy jedziesz ze znajomymi lub partnerem, auto zostaw w garażu. Podróżowanie pociągiem jest zdecydowanie mniej kosztowne, a w trakcie można swobodnie prowadzić rozmowy, czytać książki, drzemać i nie przejmować się wszechobecnymi fotoradarami, które jak dobrze wiemy są zmorą kierowców. Ograniczając używanie samochodu nie tylko tkniesz koszty, przyczyniasz się także do zmniejszenia emisji spalin, można więc powiedzieć: dwie pieczenie na jednym ruszcie.

Wakacje w Polsce czy za granicą ?

Koszty wakacji w zagranicznych kurortach to nie tylko cena pobytu w hotelu z aquaparkiem, która kusi z reklamowego banneru. Doliczyć jeszcze trzeba transport (często samolotowy, a to zdecydowanie nie jest tania opcja), wymianę złotówek na walutę kraju docelowego (na czym zawsze tracisz) oraz wydatki na miejscu (zdziwisz się, jak wysokie mogą okazać się koszty wyżywienia czteroosobowej rodziny). Jakby nie patrzeć, wakacje nad morzem w Polsce wyniosą Cię o wiele, wiele mniej, warto więc rozważyć ten kierunek. Zaplanuj wakacje wcześniej – Nie każdy może sobie pozwolić na rezerwowanie hotelu nad morzem z rocznym wyprzedzeniem, ale na pewno nie warto czekać do ostatniej chwili z prostego powodu: im wcześniej, tym taniej. Rabat, na jaki możesz liczyć dokonując wczesnej rezerwacji, to nawet kilkaset złotych.

Wypoczynek w szczycie sezonu ?

Okres wakacyjny zawsze jest droższy, natomiast wybierając terminy poza ścisłym sezonem letnim możesz liczyć na o wiele atrakcyjniejsze ceny. A przecież czerwiec czy wrzesień są równie pogodne i ciepłe. Wielkie, turystyczne miasta to także stosownie wyższe ceny. Dotyczy to żywności, atrakcji, noclegów, a nawet parkometrów. Ustaliwszy kierunek wyprawy, nie trzymaj się miejsc najbardziej obleganych przez turystów. Oferta mniejszych nadmorskich miejscowości może Cię miło zaskoczyć niższymi cenami i nieodbiegającą od standardów wielkich kurortów jakością usług. Nie wspominając już o tym, że o wiele łatwiej o miejsce na plaży.

Wydawanie na mieście czy All Inclusive w hotelu?

Czy i Ty do tej pory uważałeś, że opcja All Inclusive jest dla Ciebie zbyt droga? Jeśli tak, to przeanalizuj zeszłoroczne wakacje. Na pierwszy rzut oka koszty nie były wysokie: tani pokoik rodzinny w hotelu plus niewielki budżet na wyżywienie rodziny w czasie wakacji. A potem zaczęły się utrudnienia. Przelicz, ile faktycznie mógł Cię kosztować taki wyjazd, z uwzględnieniem wszystkich lodów, smażonych rybek, porcji frytek, wejść na dmuchane zamki, przejażdżek gokartami, plecionych kolorowych warkoczyków, opłat za parkowanie i szybko okazuje się, że wybór hotelu All Inclusive nie dość, że będzie tańszy, to jeszcze sprawi, że nie trzeba będzie w panice przeliczać dostępnego budżetu za każdym razem, gdy dzieci poproszą o gofry. Animacje i imprezy w hotelu również są zagwarantowane, więc z planowanych wydatków odlicz także atrakcje dla dzieci.